(platný od 1.9.2023)
VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY
A: Práva žáků
Žák má právo:
- Na odpočinek a volný čas
- Na zabezpečení přístupu k informacím, zejména takovým, které podporují jeho duchovní, morální a sociální rozvoj.
- Na vyjádření vlastního názoru ke všem věcem, které se ho týkají. Svůj názor však musí vyjadřovat způsobem, který neodporuje zásadám slušnosti. Jeho názorům musí být dána náležitá váha.
- Na ochranu před fyzickým násilím, nedbalým zacházením, na ochranu před všemi formami zneužívání, před kontaktem s narkotiky a jinými omamnými látkami.
- Na poskytnutí pomoci v případě nesnází nebo problémů.
- Na fyzicky a psychicky bezpečné prostředí při pobytu ve školní družině.
B: Povinnosti a chování žáků
- Žáci jsou povinni chránit své zdraví, zdraví spolužáků a pracovníků školy. Při každém svém počínání mají mít na paměti nebezpečí úrazu. Dodržují pravidla hygieny a bezpečnosti ve škole i mimo ni.
- Žáci dodržují zásady kulturního chování. Hlasitě a srozumitelně zdraví všechny dospělé osoby, slušně se chovají také na veřejnosti.
- Během pobytu ve školní družině je zakázáno opouštět budovu školy.
- Sedání do oken a na topná tělesa není povoleno. Je přísně zakázáno vyklánění z oken.
- V jídelně se žáci řídí pokyny vychovatelky.
- Do školní družiny žáci nesmí nosit věci, které by mohly ohrozit zdraví, způsobit úraz nebo ohrožovat mravní výchovu žáků.
- Do školní družiny žáci nesmí nosit cenné předměty a větší obnosy peněz.
- Při zajištění ztráty osobní věci žák tuto skutečnost nahlásí vychovatelce.
- Nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek, stejně jako pití alkoholických nápojů, kouření, pobývání v pohostinstvích a návštěvy akcí pro mládež od 16 let je žákům školy zakázáno.
- Žák školy neubližuje, ale pomáhá slabším a postiženým spolužákům.
- Před vstupem do ŠD ztlumí na minimum (tichý režim) žák svá elektronická zařízení včetně mobilního telefonu a tzv. chytrých hodinek a uloží je do tašky. Zapnout je může žák po odchodu ze školní budovy. Použití v průběhu pobytu ve ŠD je možné pouze po předchozí dohodě s p. vychovatelkou. Pokud zákonný zástupce potřebuje neodkladně telefonovat svému dítěti a sdělit důležitou zprávu, může volat na číslo p. vychovatelky nebo školy. Opakované porušení těchto pravidel bude považováno jako přestupek proti školnímu řádu a žáku bude uděleno kárné opatření.
- Ve školní družině jsou žáci povinni dodržovat řád ŠD a dbát pokynů vychovatelky ve všech prostorách školy i mimo ni pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Při opakovaných kázeňských přestupcích a porušování řádu podá vychovatelka návrh na vyřazení ze školní družiny.
C: Přihlašování, odhlašování a docházka do školní družiny
- Žáci jsou do školní družiny přijímáni na základě řádně vyplněného zápisního lístku. O přijetí žáka rozhoduje ředitelka školy. Převyšují-li žádosti povolenou kapacitu, rozhoduje o přijetí věk žáka.
- Vzdělávání ve školní družině může být ukončeno odhlášením nebo vyloučením. Odhlášení provádí zákonný zástupce písemnou formou k určitému datu. O vyloučení rozhoduje ředitelka školy na základě opakovaného porušování vnitřního řádu školní družiny. O vyloučení informuje zákonné zástupce písemnou formou.
- Odchody žáků ze školní družiny se uskutečňují dle údajů na zápisních listech. V případě změny napíší na lístek čas požadovaného odchodu a tento předají vychovatelce k evidenci.
- Do kroužků odchází žáci sami a rovněž sami se po ukončení kroužku vrací do ŠD na základě písemného souhlasu rodičů. Po tuto dobu přebírají odpovědnost za žáky jejich rodiče.
D: Práva a povinnosti zákonných zástupců
- Informují vychovatelku školní družiny o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh pobytu žáka ve školní družině.
- Informují o nepřítomnosti žáka.
- Pokud žák neodchází ze školní družiny sám, rodič si vyzvedne žáka do ukončení provozu školní družiny.
- Rodiče mají právo se informovat na chování žáka.
- Rodiče mají právo vznášet připomínky a podněty k práci ve školní družině.
- Rodiče žáků jsou povinni na vyzvání ředitele školy zúčastnit se osobně projednávání závažných otázek týkající se vzdělávání a chování žáka.
- Při celodenním pobytu žáka ve školní družině (po 13. hod.) rodiče zajistí dítěti stravu (oběd, svačina, pitný režim).
- Pokud si zákonný zástupce nevyzvedne své dítě do ukončení provozu ŠD, vychovatelka postupuje takto:
- volá rodičům
- vyčká 30 minut
- volá policii
E: Provoz a vnitřní režim školní družiny
- Vzdělávání trvá po dobu celého školního roku pro žáky 1. – 5. ročníku do naplnění kapacity ŠD.
- Provoz školní družiny je v Po, Út, Čt, Pá od 10.55 – 15.45 hod. a St od 10.55 – 16.45 hod. Ranní družina 6.15 – 7.00 hod. Žáci jsou rozděleni do dvou oddělení. První oddělení – žáci 1. – 3. třídy, druhé oddělení – žáci 4. a 5. třídy. Provoz druhého oddělení je od 12 do 14 hodin. Pak jsou žáci spojeni s prvním oddělením.
- Žáci jsou odvedeni do školní družiny po vyučování, doprovází je určený vyučující a předává je vychovatelce ve školní družině.
- Případný úraz neprodleně hlásí žák vychovatelce, která zajistí ošetření a provede zápis do knihy úrazů.
- Organizace školní družiny
- 11 – 12 hod. – odpočinková činnost, hygiena, oběd
- 12 – 13 hod. – odpočinková činnost, jazyk a jazyková komunikace
- 13 – 14 hod. – člověk a zdraví – pobyt venku
- 14 – 14.30 hod. – jazyk a jazyková komunikace, matematika a její aplikace
- 14.30 – 15 hod. – zájmová činnost – umění a kultura, člověk a čas, člověk a svět práce, informační a komunikační technologie
- 15 – 15.45 hod. – odpočinková činnost, individuální psaní domácích úkolů, rekreační činnost
- 15.45 – 16.45 hod. – odpočinková činnost, rekreační činnost.
- Změna odchodu žáka ze ŠD je možná pouze písemně. Bez písemné omluvy nebude žák uvolněn a platí zápis v zápisním lístku.
- Ve školní družině jsou žáci povinni dodržovat řád ŠD a dbát pokynu vychovatelky ve všech prostorách školy i mimo ni pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. Při opakovaných kázeňských přestupcích a porušování řádu podá vychovatelka návrh na vyřazení ze ŠD.
F: Pravidla vzájemných vztahů se zaměstnanci ve školní družiny
- Vychovatelka školní družiny je v pravidelném kontaktu s třídními učiteli a se zákonnými zástupci, úzce s nimi spolupracuje.
- Na začátku školního roku jsou zákonní zástupci seznámeni s vnitřním řádem školní družiny.
- Vychovatelka se zúčastňuje pedagogických rad školy, v případě potřeby třídních schůzek, aby bylo možno včas a účelně reagovat na podněty a připomínky týkající se školní družiny.
- Vnitřní řád školní družiny a školní vzdělávací program jsou zákonným zástupcům přístupny k nahlédnutí u vychovatelky a v ředitelně školy.
G: Podmínky zajištění bezpečnosti a zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy, před projevy diskriminace, nepřátelství a násilí
- Vychovatelka na začátku školního roku uskutečňuje poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví, o podmínkách jejich ochrany, před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí. O poučení provede zápis do třídní knihy.
- Dojde-li k úrazu, musí vychovatelka po poskytnutí první pomoci nahlásit úraz vedení školy a zapsat jej do knihy úrazů. Je-li nutné lékařské ošetření, musí být doprovod zajištěn dospělým zaměstnancem školy.
- Žák chrání své zdraví a zdraví svých spolužáků, dbá na to, aby při hrách a činnostech nezranil sebe ani svého spolužáka. Naslouchá pokynům své vychovatelky o bezpečném chování.
- Žák nesmí manipulovat s vypínači, zástrčkami, jakýmikoliv elektrickými spotřebiči.
- Žák přísně dodržuje základní hygienická pravidla, hlavně při jídle a po použití WC.
- Žák dodržuje pitný režim, který mu poskytuje škola nebo si nosí vhodné nápoje z domova.
H: Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany žáků
- Žák má právo užívat zařízení školy a vybavení školní družiny, je při tom povinen řídit se pokyny vychovatelky a oprávněných osob
- Za škodu na majetku školy, kterou žák způsobí svévolně nebo z nedbalosti bude vyžadována odpovídající náhrada.
1.9.2023 Mgr. Marta Popelářová
ředitelka ZŠ a MŠ